INFORMACJA

Utworzono dnia 27.05.2020

INFORMACJA

Z dniem 25 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej regulujące zasady funkcjonowania jednostek systemu oświaty oraz realizacji ich zadań z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Od 25 maja br., zgodnie z nowelizacją ww. rozporządzenia, przywrócone zostały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z jednoczesnym utrzymaniem obowiązku realizacji podstawy programowej; w zależności od sytuacji w danej szkole decyzja, czy kształcenie prowadzone jest w formie stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, należy do dyrektora. Jednocześnie rodzice, którzy mają możliwość zapewnienia opieki dziecku i chcą skorzystać z oferty nauki zdalnej mogą skorzystać z tego uprawnienia i nie zachodzi wówczas sytuacja niespełniania obowiązku szkolnego.

W naszej szkole, po zasięgnięciu opinii rodziców, do zakończenia roku szkolnego, obowiązek nauki realizujemy w formie zdalnej. Bez względu jednak na sposób realizacji treści podstawy programowej niemożność nawiązania kontaktu z uczniem lub jego rodzicami, nieusprawiedliwiona absencja ucznia lub brak możliwości stwierdzenia jego udziału w wykonywanie zadań ustalonych przez nauczycieli w ramach edukacji zdalnej, co może świadczyć o nierealizowaniu obowiązku szkolnego, musi być zgłaszana przez wychowawców klas, aby dyrektor szkoły mógł podjąć stosowne działania w ramach sprawowanej przez niego kontroli realizacji obowiązku szkolnego albo zawiadomić właściwe organy przypadku naruszenia przepisów w zakresie realizacji obowiązku nauki.

Szkoła/oddziały przedszkolne w odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III pozostaje w gotowości do prowadzenia zajęć opiekuńczych. Zajęcia dydaktyczne, tak jak wyżej zapisano, nauczyciele nadal prowadzą przy wykorzystaniu metod i technik kształcenia na odległość. Możliwość korzystania z zajęć opiekuńczych jest adresowana przede wszystkim do rodziców, których charakter pracy i wykonywane obowiązki zawodowe wymagają przebywania poza miejscem zamieszkania. Zarówno szkoła/oddział przedszkolny jak i dzieci/rodzice muszą stosować się do wytycznych opracowanych przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.