Sprzątanie Świata - Polska 2020

Utworzono dnia 20.09.2020

18 września- jak zawsze w trzeci weekend września,  uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata - Polska 2020".  Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. W tym roku szczególną uwagę poświęcono plastikowi. Stąd hasło 27 edycji akcji "Sprzątanie świata" brzmi:  „Plastik? Rezygnuję, Redukuję, Segreguję”Uczniowie klas młodszych oraz przedszkolacy posprzątali najbliższe  otoczenie szkoły, natomiast starsi wyruszyli dalej sprzątając m.in. przystanki autobusowe, otoczenie lokalnego sklepu,  straży pożarnej oraz teren wzdłuż szosy i okolice lasu.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko podczas akcji dbamy o naszą Ziemię.

Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci.

Zapoznaj się jaki plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu.

Oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą 1 w środku oznacza PET, z którego najczęściej produkuje się butelki na wodę. Zaleca się, aby takich opakowań nie używać ponownie oraz nie wystawiać na działanie promieni słonecznych gdyż w wyniku tego mogą być wydzielane substancje, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jest to bardzo dobry surowiec do recyklingu.

Trójkąt z cyfrą 2 oznacza HDPE. Ten surowiec jest uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych dla zdrowia. Produkuje się z niego wiele zabawek dla dzieci jak również opakowań na produkty mleczne. HDPE jest zatem tworzywem droższym i cenniejszym dla recyklingu niż PET.

Trójkąt z cyfrą 3 oznacza PCV, ten surowiec najczęściej stosowany jest w budownictwie. Powstają z niego rury, okleiny i obudowy dla drzwi i okien a także izolacje kabli elektrycznych. Z uwagi na fakt, iż może wydzielać toksyny nie powinien być stosowany do produkcji opakowań na produkty spożywcze.

Kolejnym surowcem jest LDPD oznaczony jako trójkąt z cyfrą 4. Z tego surowca produkuje się folię (również do pakowania żywności), worki, reklamówki, torby plastikowe a także opakowania na ketchup i musztardę. LDPE uznawany jest za bezpieczne tworzywo, ale nie może być wystawiane na działanie wysokich temperatur. Recykling LDPE jest możliwy jednak foliowe reklamówki wykonane z tego tworzywa rzadko są selektywnie zbierane.
PP oznaczony jako trójkąt z cyfrą 5 jest także bezpiecznym plastikiem, który wykorzystywany jest do produkcji nakrętek plastikowych oraz opakowań do przechowywania żywności tj. kubeczków na jogurty, opakowań na margarynę, wędlinę i sery. Opakowania z tego tworzywa mogą być wykorzystywane ponownie.

Trójkąt z cyfra 6 ma oznaczenie PS czyli polistyren. To nic innego jak powszechnie stosowany styropian, który świetnie się sprawdza jako izolator. Jest lekki i praktyczny a jednocześnie niebezpieczny dla naszego zdrowia. W kontakcie z tłuszczami może wydzielać niebezpieczne toksyny i dlatego nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. Obecny jest w naczyniach jednorazowych, pojemnikach na jedzenie na wynos, styropianowych kubkach na kawę. Zabrudzony jedzeniem rzadko kiedy nadaje się do ponownego przetworzenia.

OTHER/INNE to trójkąt oznaczony cyfrą 7 w takim tworzywie znajdują się niebezpieczne plastiki m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików tak oznaczonych nigdy nie powinno się ponownie używać chyba, że zawierają informację BPA Free lub 0% BPA. Wydzielają one toksyczne związki. W żadnym wypadku nie powinno się używać tego plastiku w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności. Niestety tego tworzywa nie można poddać procesowi recyklingu.

Dlatego, aby zminimalizować szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na nasze środowisko a przede wszystkim na nasze zdrowie warto do kontaktu z żywnością używać wyłącznie opakowań z plastiku oznaczonych cyfrą 2 lub 5.