Wycieczka do EUROPARLAMETNU w Brukseli

Utworzono dnia 29.05.2022

W dniach 16.05. – 20.05.2022 r.  uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w konkursie  z języka niemieckiego o krajach niemieckojęzycznych i Unii Europejskiej, wzięli udział w wycieczce do Brukseli. Pomysłodawcą inicjatywy był pan Włodzimierz Kołton, zaś organizatorem wyjazdu  Poseł do Parlamentu Europejskiego i jego biuro.

Po długiej podróży przez Niemcy i Holandię, zaplanowane było zwiedzanie Atomium – największego modelu kryształu żelaza powiększonym 165 miliardów razy, Katedry Św. Michała, Hali Św. Huberta oraz innych zachwycających atrakcji turystycznych Brukseli. Świątynie sakralne zadziwiały przepychem, a Plac Sprawiedliwości i Pałac Królewski prostotą.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzali Brugię, której centrum wpisane jest od 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Brugii można zobaczyć średniowieczną zabudowę oraz urokliwe kanały i zaułki, dlatego też miasto nazywane jest  „Wenecją Północy”. Podczas spaceru uczniowie podziwiali m.in. Bazylikę Świętej Krwi, w której znajduje się relikwia z  krwią Jezusa Chrystusa.

Głównym celem wycieczki do Brukseli było zwiedzanie Europarlamentu. Trzeciego dnia zgodnie z planem odbyło się spotkanie z europosłem Krzysztofem Hetmanem oraz prelekcja na temat funkcjonowania, pracy i roli Parlamentu Europejskiego. Pan Poseł przedstawił pracę polityków od kuchni a uczniowie mieli okazję uzupełnić wiedzę o Unii Europejskiej.

Uczniowie oraz opiekunowie wycieczki: pani Magdalena Kołton i pani Ewa Rugała, zaznaczają, że był to bardzo wartościowy wyjazd. Pełni wrażeń, z bagażami wypełnionymi po brzegi czekoladą, na pewno jeszcze długo wycieczkowicze będą wspominać niezwykłe chwile spędzone w Belgii.