Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Utworzono dnia 09.06.2019

W dniach 5-6 czerwca 2019 roku uczniowie kl. IV-VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Plan wycieczki był bogaty, obfitował w wiele ciekawych atrakcji. Pierwszym przystankiem był zamek Krzyżtopór w Ujeździe. To pełna tajemniczości ruina zamku klasy międzynarodowej powstała w XVIIw.. Kolejnym miejscem była kolegiata świętego Marcina w Opatowie. Jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej XIIw , gdzie uczniowie podziwiali liczne polichromie oraz słynną płaskorzeźbę "Lament opatowski". Z Opatowa przejechaliśmy do Nowej Słupi, gdzie posmakowaliśmy wspinaczki. Weszliśmy na górę "Święty Krzyż" (Łysa Góra), aby podziwiać wnętrze Bazyliki Mniejszej p.w. Trójcy Świętej - sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Noc spędziliśmy w Schronisku Młodzieżowym w Łagowie, skąd następnego dnia odwiedziliśmy Park Miniatur w Krajnie. W parku znajdują się miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Uczniowie chętnie przenosili się do wybranych miejsc robiąc sobie wiele zdjęć. Następnie trasa turystyczna powiodła nas do jednego z najstarszych dębów w Polsce- Dęba Bartek, chronionego prawem jako pomnik przyrody. Ostatnim punktem na trasie wycieczki był Zamek Królewski w Chęcinach z przełomu XIII i XIVw. W zamku mieszkało wielu królów polskich. Ich podobizny wyrzeźbione w drzewie podziwialiśmy idąc główną aleją prowadzącą do zamku. Wycieczkę, można zaliczyć do udanych. Uczniowie cali, zdrowi oraz bogatsi o nowe wiadomości i doznania wrócili do domu.