Patron
Nadanie szkole imienia ks. Jana Twardowskiego ma przede wszystkim na celu wspieranie działań wychowawczych - budowania systemu wartości. Wybór tej właśnie postaci wydał nam się słuszny, gdyż twórczość ks. Jana jest zapisem drogi, jaką człowiek przebywa w codziennych doświadczeniach, pozwalających dojrzeć sens i głęboką perspektywę życia. Ksiądz Jan Twardowski pisał w dużej mierze dla dzieci i młodzieży, a więc dla tych, którzy chodzą i będą chodzić do naszej szkoły. Pisał tak, aby każdy zrozumiał jego myśli zawarte w utworach. Starał się odpowiadać na podstawowe pytania stawiane przez człowieka: o sens życia, śmierci, o istotę miłości, cierpienia oraz wiary w Boga. To poeta miłości, wiary i nadziei, piewca przyrody... Jako człowiek – niezwykle skromny, pracowity z dużym poczuciem humoru...
Poezja księdza Twardowskiego wzrusza nas, zdumiewa tajemnicami świata, ukazuje sens życia, oczyszcza, broni przed złością, pokazuje ufną wiarę, która urzeka ludzi. Może się w niej odnaleźć każdy: samotny i radosny, wierzący i niewierzący, starszy i młodszy.
Ksiądz Jan Twardowski jest najpopularniejszym polskim poetą współczesnym. Największe nakłady książek mają nie nobliści - Miłosz czy Szymborska, ale cichy, skromny ksiądz, katecheta i nauczyciel chorych dzieci, który zawsze powtarzał, że "Właściwie poetą nie jestem, a tylko piszę wiersze". Fragmenty jego wierszy trafiły na plakaty reklamowe, na tablice cmentarne i do forów internetowych. Jego teksty śpiewają : Kayah, Mieczysław Szcześniak, Napiórkowski, Małe Woo- Woo, Teatr S i wielu, wielu innych znanych polskich wykonawców.
Prałat Jan Twardowski, rektor kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie otrzymał w swoim życiu dziesiątki nagród i honorowych tytułów, jednak najwięcej radości sprawił mu Order Uśmiechu przyznany właśnie przez dzieci.
Urodził się 1 czerwca - w Dniu Dziecka i często mówił, że może dlatego dane mu było pisać głównie dla najmłodszych, których traktował z powagą i szacunkiem, a poprzez swoje utwory chciał im przekazać Ewangelię. To dzieci, wg poety, uczą nas wrażliwości, szczerości, prostoty, zaciekawienia i podziwu dla świata. Chcemy razem czytać utwory naszego Patrona i uczyć się od niego wzajemnego szacunku, pogody życia – Boga...
Zaszczytem dla naszej szkoły jest mieć za patrona księdza-poetę, któremu dzieci i młodzież były szczególnie drogie, którym poświęcił wiele lat swojego życia.