Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Patron

 


     

      Nadanie szkole imienia ks. Jana Twardowskiego ma przede wszystkim na celu wspieranie działań wychowawczych - budowania systemu wartości. Wybór tej właśnie postaci wydał nam się słuszny, gdyż twórczość ks. Jana jest zapisem drogi, jaką człowiek przebywa w codziennych doświadczeniach, pozwalających dojrzeć sens i głęboką perspektywę życia. Ksiądz Jan Twardowski pisał w dużej mierze dla dzieci i młodzieży, a więc dla tych, którzy chodzą i będą chodzić do naszej szkoły. Pisał tak, aby każdy zrozumiał jego myśli zawarte w utworach. Starał się odpowiadać na podstawowe pytania stawiane przez człowieka: o sens życia, śmierci, o istotę miłości, cierpienia oraz wiary w Boga. To poeta miłości, wiary i nadziei, piewca przyrody... Jako człowiek – niezwykle skromny, pracowity z dużym poczuciem humoru...

      Poezja księdza Twardowskiego wzrusza nas, zdumiewa tajemnicami świata, ukazuje sens życia, oczyszcza, broni przed złością, pokazuje ufną wiarę, która urzeka ludzi. Może się w niej odnaleźć każdy: samotny i radosny, wierzący i niewierzący, starszy i młodszy.

      Ksiądz Jan Twardowski jest najpopularniejszym polskim poetą współczesnym. Największe nakłady książek mają nie nobliści - Miłosz czy Szymborska, ale cichy, skromny ksiądz, katecheta i nauczyciel chorych dzieci, który zawsze powtarzał, że "Właściwie poetą nie jestem, a tylko piszę wiersze". Fragmenty jego wierszy trafiły na plakaty reklamowe, na tablice cmentarne i do forów internetowych. Jego teksty śpiewają : Kayah, Mieczysław Szcześniak, Napiórkowski, Małe Woo- Woo, Teatr S i wielu, wielu innych znanych polskich wykonawców.

      Prałat Jan Twardowski, rektor kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie otrzymał w swoim życiu dziesiątki nagród i honorowych tytułów, jednak najwięcej radości sprawił mu Order Uśmiechu przyznany właśnie przez dzieci.

     Urodził się 1 czerwca - w Dniu Dziecka i często mówił, że może dlatego dane mu było pisać głównie dla najmłodszych, których traktował z powagą i szacunkiem, a poprzez swoje utwory chciał im przekazać Ewangelię. To dzieci, wg poety, uczą nas wrażliwości, szczerości, prostoty, zaciekawienia i podziwu dla świata. Chcemy razem czytać utwory naszego Patrona i uczyć się od niego wzajemnego szacunku, pogody życia – Boga...

    Zaszczytem dla naszej szkoły jest mieć za patrona księdza-poetę, któremu dzieci i młodzież były szczególnie drogie, którym poświęcił wiele lat swojego życia.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

Imieniny