Sztandar

PREZENTACJA SZTANDARU

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 90 na 90 cm. Obszyty jest złotymi frędzlami. Drewniany, toczony drzewiec o wysokości 240 cm zakończony jest okuciem z metalowym orłem. Na drzewcu umieszczono pamiątkowe gwoździe.

Rewers jest czerwony. Na tym tle znajduje się  godło państwowe. Godłem jest orzeł  biały  z głową zwróconą w prawo i ozdobioną złotą koroną. Dziób   i szpony również mają złotą barwę. Orzeł przypomina nam skąd pochodzimy   i gdzie tkwią nasze korzenie, a jego rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.

Awers  jest w kolorze białym. W środkowej części znajduje się otwarta księga    z wyszytymi srebrną i czarną nicią stronicami. Okładka księgi ma barwę czerwoną, a jej cztery rogi wykończone zostały kolorem złotym.  Na kartach otwartej  księgi  spoczywa gęsie pióro wyszyte  srebrną i czarną nicią  oraz  biedronka - symbolizujące talent poetycki i zamiłowania Patrona. W górnej części widnieje wyszyta złotą nicią nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa. Pod księgą umieszczono napis im. ks. Jana Twardowskiego,  a poniżej  w Kaznowie.

Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski- Narodu i Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie, należy okazywać mu cześć.

Uroczystość  poświęcenia i nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego   w Kaznowie odbyła się 27 września 2016 roku.