AKADEMIA MONTESSORI-
przedszkole trochę inne niż wszystkie.

Akademia Przedszkolna Montessori w Kaznowie to pierwsza publiczna placówka tego typu w powiecie lubartowskim. Dlaczego Montessori? Trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Uznaliśmy, że w naszym małym, ale ambitnym środowisku ta metoda, uznawana przez wielu za ekskluzywną, jest bardzo dobrą alternatywą w dobie niżu demograficznego. Specyfika pracy w placówce montessoriańskiej zakłada tworzenie grup dziecięcych zróżnicowanych wiekowo. Niewątpliwymi zaletami współdziałania ze sobą dzieci z kilku roczników jest możliwość wzajemnego uczenia się od siebie, rozwijania niezależności od dorosłych, samodzielności oraz empatii. Maria Montessori podkreślała, że świat dziecka powinien być uporządkowany. Dzień musi mieć określoną strukturę i składać się z niezawodnych rytuałów. Otoczenie zaś powinno być logicznie zorganizowane i estetyczne, aby zapewniać dziecku możliwość dokonywania czynności poszukiwania i odnajdywania. Przygotowaliśmy odpowiednie otoczenie, którego zadaniem jest pobudzanie do samorealizacji. Dlatego też sala, w której przebywają dzieci, ma specyficzny charakter. Cechuje ją prostota i porządek. Wszystkie przedmioty i sprzęty mają swoje miejsce i służą określonym celom. Wyposażona jest w materiał rozwojowy według koncepcji autorki metody. Są to proste, piękne przedmioty, które uczą dzieci: celowości działań, logicznego myślenia, estetyki i zachęcają do eksperymentowania jakby mówiły “weź mnie”. Materiał dydaktyczny, jak powiedziała M. Montessori, ma maksymalnie przybliżać dzieciom treści edukacyjne, rozszerzać ich wiedzę i zainteresowania. Same też wykonujemy część pomocy, tak zwany materiał rozszerzający, który jest kontynuacją pracy-zabawy z materiałem podstawowym.

W naszym przedszkolu dzieci:
1. Chętnie pracują z materiałami Montessori.
2. Eksperymentują.
3. Realizują projekty edukacyjne.
4. Uczą się wykorzystując nowoczesną technologię (tablicę interaktywną).
5. Uczestniczą w warsztatach plastycznych.
6. Biorą udział w uroczystościach szkolnych.
7. Przygotowują sobie same śniadania w aneksie kuchennym.
8. Uczestniczą w bezpłatnych zajęciach dodatkowych z rytmiki i języka angielskiego.
9. Mają możliwość uzyskania pomocy logopedy.
10. Korzystają z sali gimnastycznej i boiska wielofunkcyjnego.
11. Codziennie obcują z przyrodą podczas spacerów i wycieczek.
12. Bawią się na nowoczesnym placu zabaw.
13. Mają bezpieczne miejsce do zabaw zimowych - w tym tor saneczkowy.
14. Posiadają kącik wypoczynkowy.

Do Akademii Przedszkolnej Montessori zapraszamy wszystkich Rodziców szukających dla swoich dzieci miejsca, w którym będą mogły odkrywać świat w atmosferze współpracy, gdzie będą się uczyły samodzielności, niezależności i odpowiedzialności. Jesteśmy alternatywą dla tych Rodziców, którzy oczekują czegoś więcej od przedszkola i chcą zapewnić swoim dzieciom najlepszy z możliwych startów. Jesteśmy doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą i szczerze wierzymy w to, co powiedziała nauczycielka American School of Warsaw – Ruth Hemerka: „ Uważam, że jak dotąd niczego lepszego dla dziecka nie wymyślono!”

Luty 2020