PLAN LEKCJI NA 26 maja 2020 roku

Utworzono dnia 25.05.2020

Wychowanie fizyczne

Temat: Ćwiczenia kształtujące ogólną sprawność ruchową - karty losowe

Zapraszam Cię dzisiaj do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Otwórz link znajdujący się poniżej i baw się dobrze losując karty z ćwiczeniami. Po nich wyjdź na podwórko i wybierz własną aktywność sportową.
Dobrej zabawy:)

Dzień dobry,  dziś napiszesz pracę podsumowującą z działu: „Matematyka i my”.

Temat: Sprawdzian wiadomości  z działu: „Matematyka i my”

1.W zeszycie zapisz  temat lekcji .

2. Pobierz sprawdzian (PDF), który o godzinie 13.00 będzie dostępny na Waszej klasowej grupie na Messengerze. Sprawdzian można wydrukować albo napisać w zeszycie lub na kartce. Pamiętaj  o  odpowiedziach  (w zadaniach tekstowych). Na napisanie sprawdzianu  masz 1 godzinę. (Sprawdzian będzie dostępny do godz. 14.00).  Po zakończeniu pracy, zrób niezwłocznie skan lub zdjęcie i wyślij na mój adres: julitagozd18@gmail.

Jeżeli będziecie mieli problemy, kontaktujcie się ze mną.

Pozdrawiam  i życzę powodzenia  -   Julita Góźdź

Geografia

Temat: Współczesne problemy Ukrainy

Celem lekcji:

Nauczysz się rozpoznawać najważniejsze obiekty geograficzne na mapie Ukrainy. Dowiesz się, jakie surowce mineralne występują w tym kraju. Poznasz przyczyny i skutki konfliktu miedzy Ukrainą a Rosją

Zapoznaj się z tematem lekcji w podręczniku. Aby łatwiej zrozumieć temat i łatwiej wykonać

zadania skorzystaj z : https://www.youtube.com/watch?v=oDQcXMBZKoM&pbjreload=10

Zapisz temat lekcji do zeszytu, następnie narysuj flagę Ukrainy i wpisz stolicę kraju.

Przeanalizuj (nie przepisuj ) dane liczbowe (str152) dotyczące powierzchni, ludności, PKB Ukrainy oraz poznaj walutę tego kraju. Porównaj dane liczbowe z poprzednimi, dotychczas poznanymi państwami na str.: 130, 138, 139,146

Wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń na stronach od 93 do 96.

W przypadku wątpliwości proszę o kontakt (Messenger, e-mail). Termin odesłania fotografii wykonanych ćwiczeń z tematu „ Ukraina...”do 30 05.2020

Temat: Funkcje litery "i" /lekcja dwugodzinna/

Cele lekcji: zapoznanie z funkcjami litery "i", ćwiczenia zdobytych umiejętności

1. Za pisz temat lekcji do zeszytu przedmiotowego.

2. Bardzo ważnym zagadnieniem z fonetyki są funkcje litery "i". Postaram się dzisiaj przybliżyć Ci to zagadnienie. Wsparciem dla Ciebie będzie podręcznik. Wiadomości na ten temat znajdziesz na str. 307. (na samej górze).

3. Na początku chciałabym Ci przypomnieć, że głoski dzielimy na samogłoski i spółgłoski. Samogłosek jest osiem, reszta to spółgłoski

4. Zapisz w zeszycie schemat:

GŁOSKI

SAMOGŁOSKI                                   SPÓŁGŁOSKI

a, ą, e, ę, i, o, (ó), u, y                                   pozostałe

6. Spółgłoski natomiast dzielimy na twarde mi miękkie. Miękkość możemy zaznaczyć za pomocą kreseczki (np, ś) lub za pomocą litery i (np.si)

6. Mówimy o trzech funkcjach litery "i" w wyrazie.  Zapisz w zeszycie:

FUNKCJE LITERY "i":

- "i" jako samogłoska (zazwyczaj na początku wyrazu, np. i-g-ł-a, I-z-a, i-d-ę)

- "i" jako znak miękkości poprzedzającej spółgłoski w pozycji przed samogłoską; tę miękkość zaznaczamy takim znaczkiem ` (apostrof), np.

WI - O-S-N-A        P I`-E-S-E-k

- "i' jako znak miękkości  poprzedzającej spółgłoski i samogłoską w pozycji przed spółgłoską

L`- I- CZ-B-A       M`-I-Ł- O-Ś-Ć

7. Aby to lepiej zrozumieć, obejrzyj film. Możesz go zobaczyć od początku (będzie tam powtórzenie tego, co robiłaś wczoraj) lub włączyć od 6,20 min i zobaczyć materiał o dzisiejszej lekcji

8. Przepisz do zeszytu tabelę i wpisz we właściwe miejsca wyrazy w zależności od funkcji, jakie pełni w nich litera i

miejsce, ziarno, pies, świnka, wyidealizowany, nożyczki, konik, jemioła, papier, ironia, doigrać, ziółko, zima, wieś, książka, grzebień, iloraz, widelec

LITERA i W WYRAZIE

Tylko jako samogłoska

Tylko jako zmiękczenie poprzedzającej spółgłoski

Jako zmiękczenie poprzedzającej spółgłoski i samogłoska

d-o-i-g-r-a-ć

wi-e-ś

n-o-ż-y-cz-k`-i

Jak widzicie, niektóre wyrazy już wpisałam. Zauważcie, że niektóre wyrazy możemy wpisać do więcej niż jedna kolumna. Wiecie które?

Powodzenia :)

Na grupę Dziewczyny pani Izy prześlę Wam wieczorem poprawne rozwiązanie ćwiczenia. Będziecie mogły sobie sprawdzić swoją wersję. Pozdrawiam!

Biologia

Temat: Ptaki – kręgowce zdolne do lotu.

Dzień dobry!

Zaczynamy ostatni dział biologii w klasie VI.

Cel główny tej lekcji to: Poznać przystosowania ptaków do lotu.

Proszę o zapisanie w zeszycie:

- opływowa sylwetka

- lekkie, pneumatyczne kości

- ciało okryte piórami

- obecność skrzydeł

- rurkowate płuca z workami powietrznymi

Zadanie do wykonania w zeszycie

Narysuj ptasie jajo. Zaznacz żółtko, skorupkę wapienną, tarczkę zarodkową, białko i komorę powietrzną.

Zapisz – Ptaki to stałocieplne, jajorodne kręgowce.

Może widzicie w swoim otoczeniu jakieś ciekawe ptaki? Na następnej lekcji zrobimy przegląd ptaków. Ja tydzień temu po raz pierwszy w naturze zobaczyłam dudka. Dziś był u mnie drugi raz. Piękny ptak z charakterystycznym czubem na głowie i dziobem jak pęseta.

Tyle na dziś!