PLAN LEKCJI NA 26 maja 2020 roku

Utworzono dnia 25.05.2020

Matematyka

Dzień dobry,  nauczysz się znajdywać współrzędne danych (na rysunku) punktów kratowych w układzie współrzędnych na płaszczyźnie oraz rysować w układzie współrzędnych na płaszczyźnie punkty kratowe o danych współrzędnych całkowitych (dowolnego znaku).

Temat: Punkty w układzie współrzędnych

1.W zeszycie zapisz  temat lekcji i obejrzyj  film: https://youtu.be/rjDyBauZG3A

do zeszytu przepisz Zapamiętaj (ostatni fragment filmu).

2. Następnie obejrzyj film: https://youtu.be/QbBSq0AFK3E

3. W zeszycie ćwiczeń  wykonajcie  Ćwiczenia 1,2,3s. 116.

Jeżeli będziecie mieli problemy, kontaktujcie się ze mną. Zdjęcie lub skan w/w zadań proszę wysłać na adres: julitagozd18@gmail.

Pozdrawiam  i życzę powodzenia  -   Julita Góźdź

Geografia

Temat: Wpływ zmian politycznych i gospodarczych po 1989 roku na strukturę zatrudnienia.

Cel lekcji: poznanie zmian w strukturze zatrudnienia ludności, spowodowanych zmianami ustrojowymi w Polsce po 1989 roku

1. Przeanalizuj zmiany struktury zatrudnienia w Polsce na przestrzeni lat 1950 -2016 – strona 108 podręcznik. Zapisz wniosek w zeszycie pod tematem lekcji
  2. Na podstawie wykresu w podręczniku strona 109 - porównaj strukturę zatrudnienia w Polsce z innymi krajami Europejskimi. Zapisz wniosek w zeszycie pod tematem lekcji
  3. Zapoznaj się z tematem w podręczniku- stron a189. Zwróć szczególna uwagę na różnice między gospodarką centralnie sterowana a gospodarka rynkową
  4. Odpowiedz w zeszycie na zadanie 3 i 4 str 186 – termin odsyłania prac do 30.05.2020  spszczukaanna@gmail.com

Biologia

Temat: Męski układ rozrodczy.

Drodzy Uczniowie!

Rozpoczynamy dzisiaj dział, który wywołuje najwięcej emocji u młodzieży. Wychodzę z założenia, że warto znać budowę własnego ciała, wiedzieć jakie przemiany w nim zachodzą i nazywać poszczególne części ciała nawet te intymne – fachowo, medycznie), bo przecież jesteśmy ludźmi i nic co ludzkie nie powinno być nam obce.

Zapiszcie plan w zeszycie:

1. Budowa męskiego układu rozrodczego.
  2. Budowa plemnika – gamety męskiej.
  3. Testosteron – męski hormon odpowiedzialny za produkcję plemników oraz męskie cechy płciowe.

Pierwszorzędową męską cechą płciową są jądra (2) – tu powstają gamety, czyli komórki płciowe męskie.

Drugorzędowe cechy to: najądrza, nasieniowody – cienkie kanaliki(2), prostata, prącie

Trzeciorzędowe to: wąskie biodra, szerokie ramiona oraz zarost na twarzy.

Wykonajcie w zeszycie rysunek plemnika( str.216) i podpiszcie najważniejsze elementy: główka, wstawka, witka. Warto wiedzieć , że w główce zawarty jest w jądrze komórki materiał genetyczny o właścicielu tej komórki – cechy chłopca, przyszłego taty!

Tyle na dziś! Jutro uczymy się o narządach rozrodczych dziewcząt.

Język polski

Temat: Oglądamy animowaną wersję opowiadania E. Hemingwaya pt. "Stary człowiek i morze" /lekcja dwugodzinna/

Cele lekcji: zapoznanie z przykładem korespondencji sztuk, adaptacją, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim

1. Zapisz temat lekcji do zeszytu przedmiotowego.

2. Na podsumowanie analizy lektury proponuję Ci obejrzenie jej animowanej wersji. Jednak jak się przekonasz, nie jest to zwykły film rysunkowy, ale obraz wykorzystujący nietypową technikę malowania pastelami na szkle. Wrażenia niesamowite. Dodatkową atrakcją filmu jest to, że bohaterowie mówią po angielsku. Będzie to więc doskonała okazja do ćwiczeń w rozumieniu ze słuchu. Trudno nie jest, bo ja nie miałam kłopotów, a przecież nie uczę się na co dzień tego języka tak jak Wy ;)  Zresztą tych wypowiedzi nie jest dużo.

3. Wklej link do przeglądarki

4. Miłych wrażeń. Pozdrawiam :)

Ps. Pamiętajcie dzisiaj o Waszych Mamach. Wyściskajcie Je i wycałujcie. A może uda Wam się wyręczyć Je w czymś?

Wychowanie fizyczne

Temat: Doskonalenie umiejętności prowadzenia rozgrzewki lekkoatletycznej

Zapraszam Cię dziś do ćwiczeń w których przeprowadzisz rozgrzewkę organizmu.  Ćwiczenia są formą zabawy w ruletkę. Po nich wyjdź na podwórko i wybierz własną aktywność sportową.
Dobrej zabawy:)

lekcja on-line, godz.11.00