Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PLAN LEKCJI NA 5 maja 2020 roku

Utworzono dnia 05.05.2020

Zajęcia rewalidacyjne

Części mowy: Ćwicz i utrwalaj:

 https://learningapps.org/6267372

https://learningapps.org/1876172

Przyślij zdjęcia wykonanych zadań.

Historia
 

Temat: Powtórzenie wiadomości z działu ” Upadek komunizmu”.

Cel: Utrwalenie wiadomości.
Drogi Uczniu w ramach powtórzenia wiadomości proszę zagraj w grę "Godność, wolność, niepodległość : 
https://niepodlegla.men.gov.pl/mission8/restore

Rozwiąż quiz: https://view.genial.ly/5e94316682c07e0d857e57ed/learning-experience-challenges-upadek-komunizmu-w-polsce-i-europie

Sprawdzian z tego działu napiszemy 12.05.20

Język angielski

Lekcja on-line/Zoom godz. 12.00

The subject: Test feedback & The wonders of nature – vocabulary.

Religia

Katecheza 46 podręcznik s.152.

Temat katechezy : Pokora i pycha w moim rozwoju.

Na podstawie prezentacji: https://prezi.com/szfrodyjfnai/grzechy-gowne-i-ich-skutki/, napisz : Na czym polega pycha?, Jakie są skutki pychy?, Jak przeciwdziałać  pysze? Wypisz cnoty przeciwne grzechom głównym? /Wszystko znajdziesz w prezentacji/Módl się o dar pokory.

Zdjęcie z zadania wyślij na Messenger. Szczęść Boże!

Matematyka

https://drive.google.com/file/d/1fV3yAA66Bg5PkHArgjXDgdVbfDZtzuKf/view?usp=sharing

Wychowanie fizyczne

Temat: Ćwiczenia z piłką nożną - rozgrzewka


Na dzisiejszej lekcji   kontynuujemy  trening z piłką nożną.  Otwórz  filmik. Znajdziesz tam ćwiczenia z trzech grup  istotnych w piłce nożnej.

Dziś zapraszam na rozgrzewkę. Ćwiczenia  do  1.44 min.  W czwartek c.d.

Pamiętaj o właściwym stroju!

https://www.youtube.com/watch?v=yHCZunlpKvc

 

Język polski

otwórz link:

https://drive.google.com/file/d/1qVzRXZTNI1k6VZcziBtVh4dXYfVyznDS/view?usp=sharing

WOS
 

Temat: Debata przedwyborcza.

Cel lekcji: utrwalę znaczenie terminu debata, przypomnę sobie podstawowe cechy demokracji, wyjaśnię zasady: większości, pluralizmu i poszanowania praw mniejszości w państwie demokratycznym;  porównam demokrację bezpośrednią z przedstawicielską oraz większościową z konstytucyjną(liberalną);

 

Zapoznaj się z poniższą definicją, następnie do zeszytu wypisz cechy demokracji.

DEMOKRACJA - to ustrój wymagający od obywateli zaangażowania, zdolności kompromisu, umiejętności debaty. Etymologia słowa demokracja wskazuje na władzę ludu, gdyż demokracja u swoich źródeł polegała na jednoczesnym rządzeniu wszystkich wolnych obywateli polis. Wraz z wytworzeniem się koncepcji paostwa jako struktury niezależnej od obywateli, przeobraziła się również sama demokracja. Współcześnie mamy do czynienia z demokracją przedstawicielską, w której tylko nieliczni obywatele są zaangażowani w proces rządzenia. W jaki sposób wpływa to na kondycję nowoczesnego paostwa? Czy demokracja zaspokaja potrzeby wszystkich obywateli? Która z demokracji – ta ateoska czy raczej nam współczesna jest bardziej „demokratyczna”? Między innymi te zagadnienia poruszone zostaną podczas lekcji dotyczącej demokracji

 

Debata (franc. débat od débattre, roztrząsać, z łac. bat(t)uere, uderzać, rozbijać na kawałki) – dyskusja o sformalizowanej formie, która dotyczy wyboru najlepszego rozwiązania omawianego problemu lub sprawy, mająca miejsce najczęściej w większym gronie osób, np. na zebraniu, posiedzeniu, zgromadzeniu, zjeździe.

Wybory prezydenckie są 4-przymiotnikowe (powszechne, równe, bezpośrednie i tajne). Prezydent jest w państwie najwyższym gwarantem ciągłości państwowej władzy oraz najwyższym przedstawicielem RP. To ona czuwa nad przestrzeganiem konstytucji, stoi na straży suwerenności kraju oraz jego bezpieczeństwa i nienaruszalności terytorium.

 

Kadencja prezydenta trwa 5 lat. Ponownie ta sama osoba może być wybrana tylko raz. Kandydatem na prezydenta Polski może zostać obywatel Polski, który ukończył 35 lat życia oraz posiada pełnię praw wyborczych. Kandydata może zgłosić grupa 100 tys. obywateli.

 

Prezydentem zostaje wybrany ten kandydat, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli kandydat nie uzyska wymaganej większości po 14 dniach jest przeprowadzana druga tura wyborów. Prezydentem zostaje ta osoba, która w drugiej turze uzyskała więcej głosów.

 

Wybory prezydenckie zarządza Marszałek Sejmu. Ważność wyboru prezydenta stwierdza Sąd Najwyższy. Prezydent nie może sprawować żadnej innej funkcji lub mandatu. W podejmowanych przez siebie działaniach winien być apolityczny.

Joanna Sapeta

 

Zajęcia rozwijające - j. polski
 

Temat: Praca w repetytorium.

Na dzisiejszych zajęciach utrwalamy i poszerzamy wiadomości ze słowotwórstwa. W Repetytorium na stronie 192 i 193 zawarte są informacje na ten temat. Przeczytaj je uważnie następnie wykonaj zadania ze stron 194, 195 i 196.
 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

Imieniny