PLAN LEKCJI NA 6 maja 2020 roku

Utworzono dnia 05.05.2020

Język niemiecki

1. Temat lekcji : Ins Kino oder ins Theater?

2. Cele lekcji :  Określenia związane z uczestnictwem w kulturze, czytanie ze zrozumieniem

3. Proszę przepisać do zeszytu i przetłumaczyć słówka:

der Schauspieler -

der Zuschauer -

die Buhne -

die Auffuhrung -

die Theaterkarte -

das Theater -

die Kasse -

das Internet -

1. Następnie proszę uzupełnić tymi słówkami tekst z zad.2 str.72

5.  Proszę przesłać efekty waszej pracy na maila ( wasza aktywność jest oceniana)

Magdalena Kołton

Temat:  Modlitwa Pańska jako program drogi chrześcijanina.

Katecheza 47 podręcznik s.155.

Napisz  w zeszycie -" O co modlimy się w OJCZE NASZ? Wykonaną notatkę prześlij w postaci zdjęcia.

Biologia

Temat: Powtórzenie wiadomości z działu Ekologia.

Drodzy Uczniowie dzisiaj powtarzamy wiadomości a za tydzień wyślę Wam kartę pracy do uzupełnienia i odesłania do mnie. Karta zostanie oceniona.

Proszę o wykonanie zadań Wiesz czynie wiesz? Ze stron 132-133 z podręcznika.

Odpowiedzi zapiszcie w zeszycie.

Temat: Powtarzamy przed egzaminem - recenzja

Cel lekcji:  przypominamy sobie zasady pisania recenzji.

Plan recenzji, czyli pamiętaj o tym!!!

1. Powód

Zacznij od tego dlaczego sięgnąłeś po akurat tę książkę. Czy to
z powodu świetnego opisu na tylnej okładce? Może polecił Ci ją znajomy/znajoma? Pierwsze słowa muszą zaciekawić innych. Zachęcić do przeczytania właśnie Twojej recenzji, a przy okazji dadzą kilka wstępnych informacji o książce, pozwalając się zorientować na przykład w gatunku lub tematyce. Można przedstawić  zarys problematyki, czyli wskazanie, że książka porusza interesujące przez Ciebie zagadnienie. Najłatwiej zachęcić w ten sposób w jaki zachęciłbyś samego siebie. Poważnie – jeżeli książka o takiej tematyce trafiła do Ciebie, to bardzo możliwe, że
z podobnych powodów trafi też do innych ;-)

2. Autor

Następnie, jeżeli chcesz i czujesz że ta informacja może być ciekawa, napisz kilka słów o autorze książki. Czasem to właśnie ich osobiste przeżycia zainspirowały do napisania książki.

3. Treść

W kolejnym kroku, przejdź do opisu fabuły. Napisz kim jest/są główny bohater/bohaterowie, gdzie rozgrywa się akcja i jaki jest wątek przewodni lub główny problem itp. W tym punkcje najważniejsze jest to abyś nie napisał streszczenia książki. Nikt nie byłby zadowolony, gdyby w recenzji przeczytał jak zakończy się książka. Opis powinien zachęcać i delikatnie wprowadzać Czytelnika w świat książki. Należy pisać tak, aby miał on poczucie, że zostały mu otworzone pewne drzwi do powieści, ale i tak nadal stoi tylko w progu.

4. Najważniejsze Twoje zdanie

W tym podpunkcie bardzo trudno jest dokładnie napisać co takiego powinna zawierać recenzja, gdyż to zależy całkowicie od jej autora. Najważniejsze jest, by pisać szczerze, nie szczędzić książce zarówno pochwał jak i słów konstruktywnej* krytyki. Jest to miejsce, gdzie można napisać co takiego podobało nam się w książce, co nas rozbawiło, wzruszyło, czy autor potrafił nas zaskoczyć i dlaczego. Do jakiej grupy odbiorców jest ona kierowana? Czy była dobrze prowadzona narracja? Jakie były opisy w książce i jeżeli takie jest nasze życzenie swobodnie można napisać coś o wyglądzie okładki czy nawet wielkości kroju pisma i tego jak wydawca zadbał o estetykę książki. Najważniejsze jest jednak trzymanie się zasady z punktu 3. Mianowicie nie streszczamy książki. Gdy piszemy nasze spostrzeżenia, staramy się to ująć w taki sposób aby nie zdradzić najważniejszych informacji dotyczących fabuły.

Stosując się do tych zasad napisz recenzję najbardziej nielubianej przez Ciebie lektury szkolnej. Pracę wyślij mailem do piątku (08.05.2020r.).